Skip to content

Dažniausiai užduodami klausimai D.U.K.

Dantų vainikėliai, kada jie reikalingi?

Visi norime džiaugtis gražia šypsena, tad jei nuskilo ar įskilo dantis, danties paviršius nusidėvėjo – jums rekomenduojama dantų vainikėlių procedūra.

Kas yra dantų vainikėlis? Tai tam tikras danties apvalkalas, sukurtas klinikoje tam, kad atkartotų pažeistą jūsų danties dalį. Kartais dantų vainikėliai yra vadinami dantų karūnėlėmis ar kepurėlėmis todėl, kad ant matomos danties dalies kaip karūna uždedamas dirbtinis apvalkalas. Jei vienu kartu atkuriami keli dantys – tai yra vadinamasis „dantų tiltas“.

Kada dedami dantų vainikėliai?

Visuomet, kai tik yra poreikis atkurti nulaužtą, nuskeltą dantį, t.y., kai yra likusi sveiko danties dalis arba, kai pacientas siekia užmaskuoti dantų spalvos pakitimus (pvz. dėl ėduonies). Kartais danties atkūrimui gali būti panaudotos laminatės arba dantų užklotai.

Dažniausiai vainikėliai dedami po traumų, dėl įsisenėjusio karieso, nuskėlus dantį ar dantis, kai jais buvo naudojamasi ne pagal paskirtį (pvz. butelio kamštelių atidarymui). Procedūros metu, odontologas stengiasi išsaugoti kiek įmanoma daugiau likusio danties bei dantų šaknis.

Kaip tvirtinamos dantų karūnėlės?

Dirbtinis apvalkalas, vainikėlis arba karūnėlė, pricementuojamas prie šiek tiek pašlifuoto likusio danties, jam suteikiama natūrali forma, kad būtų patogu kramtyti, šypsotis. Ši, dantų vainikėlio dėjimo, procedūra dažniausiai atliekama nuolatiniams dantims, tačiau, retais atvejais, gali būti atliekama ir pieniniams dantims, jei danties trūkumas trukdo, pavyzdžiui, dainuoti.

Kokių yra dantų vainikėlių rūšių?

Dantų vainikėliai skirstomi į dalinius ir pilnus. Kaip sufleruoja pavadinimas – daliniai vainikėliai arba dantų karūnėlės pritvirtinami prie pavienių nevisaverčių dantų. Vadinamasis mikroprotezavimas leidžia atkurti kietuosius danties audinius, kramtymo funkciją bei estetinę išvaizdą. Vainikėliai yra tvirtesni, kietesni, atsparesni nusidėvėjimui bei ilgaamžiškesni, nei įprastinės plombos. Po procedūros spalva ir bendra burnos išvaizda niekuo nesiskirs nuo natūralių dantų. Pilni dantų vainikėliai tvirtinami ant išgydyto atskiro danties ar jo išsaugotos dalies. Jei dantis nebus išgydytas kokybiškai – jis toliau gali gesti viduje, tad bus reikalinga pakartotinė procedūra.

Iš kokių medžiagų gaminami dantų vainikėliai?

Dantų karūnėlės gali būti gaminamos iš porceliano, aukso, metalo keramikos, cirkonio oksido su keramikos danga. Pastaroji medžiaga yra pati pažangiausia, itin tvirta ir tinka dantims, kuriems tenka didžiausias kramtymo krūvis. Aukso karūnėlės jau beveik nebededamas dėl to, kad jos nesuteikia pacientų pageidaujamos natūralios išvaizdos.

Ar dantų vainikėliai skirsis nuo mano natūralių dantų spalvos, ar jausiu juos kramtydamas?

Odontologas, parinkdamas medžiagas, pritaikys spalvą, suprojektuos vainikėlius taip, kad jie suteiktų natūralią išvaizdą. Priklausomai nuo to, kuriam dančiui bus skirtas vainikėlis – bus sukurtas reljefas. Tad po 1-3 dienų jau turėtumėte nejausti diskomforto kramtydami. Pasirinkus porceliano dangą arba cirkonio oksidą su keramikos danga, bus neįmanoma iš išvaizdos nustatyti, kurie dantys yra tikri, o kurie su vainikėliu.

Kuo skiriasi dantų vainikėlis, pilnas dantų vainikėlis ir dantų tiltas?

Dantų vainikėlis arba karūnėlė vadinama tada, kai danties pakaitalu apvelkamas ne visas dantis. Pilnas dantų vainikėlis dengia visą dantį, t.y. matomoje dalyje nėra natūralaus danties. Dantų tiltais vadinama tada, kai vietoje kelių sugedusių, o kartais ir prarastų dantų, iš eilės įtvirtinami keli dantų vainikėliai sujungti tarpusavyje. Kartais tokia procedūra vadinama paprastu dantų protezavimu. Jei turite daug nusidėvėjusių dantų (pvz. kramtomųjų), jums bus rekomenduojamas dantų tiltas, kaina tuomet priklausys nuo to, kiek dantų reikės padengti dirbtine medžiaga. Norint, kad dantų tiltas stabiliai laikytųsi, būtina išsaugoti kuo daugiau nuosavų dantų ar dantų dalių.

Ko negalima daryti po burnos higienos?

Burnos higienos procedūra – svarbi kiekvieno savimi besirūpinančio žmogaus gyvenimo dalis. Dėl mūsų gyvenimo būdo, valdymo įpročių, tam tikrų, ne visad dantims palankių laisvalaikio pomėgių ar tiesiog nekokybiškos priežiūros, kas pusę metų ar metus rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higienos procedūrą. Jos metu bus pašalinti dantų akmenys ir apnašos, kokybiškai išvalyti tarpdančiai. Po procedūros dažniausiai sumažėja dantenų kraujavimas, dingsta blogas kvapas ar nešvaros/negaivumo pojūtis burnoje. Be to, higienos procedūros metu, specialistas įvertins ir bendrą dantų būklę. Taip gali būti užkirstas kelias į besiformuojančias problemas, tokias kaip kariesas, pavojingi emalės įtrūkimai, netaisyklingai besivystantis sąkandis ir kitos. Burnos higienos procedūra yra būtina kiekvienam, savimi besirūpinančiam žmogui, kadangi savarankiškai valant dantis įprastu šepetėliu, yra neįmanoma pasiekti visų vietų, kuriose kaupiasi apnašos ir bakterijos.

Dažnai sulaukiame klausimų, ko negalima daryti po burnos higienos procedūros. Visų pirma – bent kelias valandas negerkite skoninių priedų ar dažančių medžiagų turinčių gėrimų. Jei troškina – atsigerkite paprasto, negazuoto vandens. Kodėl? Karšti gėrimai, tokie kaip kava, arbata, kakava po burnos higienos procedūros gali paskatinti dantenų kraujavimą, išplauti susidariusius krešulius. Tai ypač svarbu, jei jums buvo šalinamas itin didelės apnašos, giliai esantys dantų apnašos, kai buvo susiformavusios kišenės. Jei labai norisi šilto gėrimo – atsigerkite šiltos (bet ne karštos!) ramunėlių, mėtų ar pelynų arbatos.

Po burnos higienos negalima bent kelias valandas vartoti gėrimų turinčių cukraus (pvz. sultys, gaivieji gėrimai), nes cukrus yra puikus maistas bakterijoms. Jei kreipėtės į odontologą dėl dantenų kraujavimo ar blogo burnos kvapo – cukraus turinčių gėrimų vengimas po procedūros sumažins tikimybę problemai sugrįžti. Dar viena kategorija – dažantys gėrimai. Tai būtų kava, juoda arba stipri žalia arba, vynas, kakava. Po burnos higienos procedūros dantų paviršius ir dantenos kurį laiką gali būti jautresni, labiau imlūs spalvai, tad venkite šių gėrimų bent 3-4 valandas.

Kiek laiko nevalgyti po burnos higienos procedūros?

Tai priklausys nuo to, kokia buvo jūsų dantų būklė iki procedūros. Valgis po burnos higienos turėtų būti lengvai kramtomas, nekietas. Pasistenkite nevalgyti 3-4 valandas. Jei turite galimybę – nevalgykite cukraus turinčių gaminių, riešutų, keptos duonos, traškučių. Dėl šio produktų atsiradę dantų pažeidimai gali pereiti į uždegimą. Praėjus 3-4 valandoms po procedūros maistas gali būti šiltas, bet ne karštas. Šiltas maistas nesudirgins jautrių dantenų, o nuo karšto gali paūmėti kraujavimas.

Jums pašalino itin didelius dantų akmenis? Kelias dienas venkite aitriųjų pipirų, japoniškų krienų ar rusiškų garstyčių turinčio maisto. Kol užgis dantenos, aitriosios medžiagos gali stipriai sudirginti dantenas, jausite deginantį poveikį ir gijimo procesas užtruks ilgiau. Po burnos higienos negalima iš karto pulti prie dažančių produktų: burokėlių, šokolado, špinatų, apelsinų. Pastarieji 1-3 dienas po burnos higienos gali erzinti dantis, nes jie būna įsijautrinę.

Taip pat, po burnos higienos negalima rūkyti. Įkvepiamos medžiagos kenkia ir dantų spalvai ir mikro žaizdelėms dantenose. Nesvarbu, ar tai tabako turinčios ar bedūmės priemonės, po burnos higienos susilaikykite nuo jų bent 3-4 valandas.

Po burnos higienos kurį laiką (iki 1-3 dienų) valgant ar geriant gali būti padidėjęs dantų jautrumas, iš dantenų gali pasirodyti šiek tiek kraujo. Tokiu atveju po maisto ar gėrimų panaudokite specialų skystį dantims, gerkite šiltą, be ne karštą, ramunėlių ar mėtų arbatą. Rinkitės minkštą dantų šepetėlį ir, jei turite galimybę, naudokite dantų pastą, kuri mažina dantų ir dantenų jautrumą.

Egzistuoja du būdai, galintys sukurti gražią šypseną: estetinis plombavimas ir mikroprotezavimas keramikos laminatėmis. Trumpai palyginkime:

 

Estetinis plombavimas

Dantų laminatės

Didelės plombos netausoja natūralaus danties audinio

Savo estetika nusileidžia laminatėms

Yra trapesnės už laminates, gali nuskilti kramtant kietesnį maistą

Plombos tamsėja laikui bėgant

Reikia keisti po 35 metų

+ Plombavimui užtenka vieno vizito

+ Pigiau

+ Minimaliai invazyvus danties paruošimas, kartais net be šlifavimo.

+ Estetiškiausias galimas danties bei šypsenos atkūrimas

+ Netrupa, neskilinėja, nenudyla ir nenusikramto

+ Visiškai nekeičia spalvos, nekaupia apnašo, nesipigmentuoja, nesensta

+ Gali tarnauti 15-20metų

– Reikalingi du vizitai

– Brangiau

 


Estetinis šypsenos atkūrimas laminatėmis yra pažangiausias, saugiausias ir geriausią estetinį rezultatą leidžiantis pasiekti restauravimo metodas. Tai pakankamai trumpa, saugi, beskausmė, ir komfortiška procedūra, leidžianti pasiekti ne tik estetiškiausią, bet ir ilgaamžiškiausią rezultatą.